Достапни линкови

Рамковниот договор суштински за патот на Македонија кон ЕУ


Почитувањето на духот на Рамковниот договор останува да биде од суштинско значење за европскиот пат на Македонија до нејзиното приклучување во ЕУ, изјави денеска евроамбасадорот Ерван Фуере. Тој укажа на веќе исполнетите обврски, но додаде дека сепак неопходен е дополнителен напредок во спроведувањето на договорот за постигнување на правичната застапеност на сите заедници во јавната администрација. Според Фуере Рамковниот договор претставува единствена рамка за помирување и е суштински дел од политичките критериуми кои на крајот ќе и овозможат на Македонија да влезе во Европската унија.
XS
SM
MD
LG