Достапни линкови

Русија со помалку војници во Јужна Осетија и Абхазија


Рускиот заменик министер за одбрана Александар Колмаков изјави дека Русија ќе распореди помалку војници, отколку што било планирано во грузиските сепаратистички региони Јужна Осетија и Абхазија. Првичниот план предвидуваше распоредување на 3 800-тини војници во двата региони. Рускиот министер не соопшти детали околу новата бројка, а останува нејасно и колку руски трупи веќе се распоредени во Јужна Осетија и Абхазија.
XS
SM
MD
LG