Достапни линкови

Анти владини протести во Анкара


Неколку илјади луѓе учествуваа на денешните големи анти-владини протести во главниот град на Турција Анкара, барајќи оставка од премиерот Реџеп Таип Ердоган поради како што велат, прекршување на секуларните принципи во земјата. Најмалку 20 илјади лица протестираа пред мавзолејот на Кемал Ататурк, извикувајќи ,,Турција е секуларна и ќе остане секуларна држава“. Демонстрантите на денешните протести воедно го искажаа револтот и за начинот за справување со економската криза од страна на владата.
XS
SM
MD
LG