Достапни линкови

Интензивни битки на северозападот на Пакистан


Пакистанската армија соопшти дека интензивни битки избиле денеска во рамки на напредувањето на трупите за уништување на клучните талибански упоришта на северозападот од Пакистан. Армиските трупи влегле во градовите Мата и Канју во околината на Долината Сват. Пакистанските безбедносни сили започнаа офанзива против талибанските бунтовници во северозападните области, пред три недели.
XS
SM
MD
LG