Достапни линкови

Свинскиот грип се појави и во Турција и Индија


Турција и Индија денеска ги потврдија првите случаи на свински грип. Во Турција вирусот Х1Н1 е потврден врз лице кое допатувало во Истамбул од Соединетите Држави преку Амстердам со крајна цел Ирак. Во Индија пак вирусот бил откриен на лице кое патувало од Дубаи кон Хајдерабад. Вирусот на свинскиот грип досега е откриен во 37 земји. Инфицирани се над 7 илјади, а починале 65 лица.
XS
SM
MD
LG