Достапни линкови

Наскоро нови земји со нуклеарно оружје- предупредуваат ОН


Шефот на Агенцијата за надзор на нуклеарни програми при Обединетите Нации Мохамед Ел Барадеи предупреди дека од десетина до 20 земји наскоро можеби ќе развијат капацитети за производство на нуклеарно оружје. Ел Барадеи посочи дека единствен начин да се спречи нуклеарното вооружување е итно разоружување и активирање на забрани за нуклеарни тестирања.
XS
SM
MD
LG