Достапни линкови

Папата одржа миса во Назарет


Папата Бенедикт 16-ти кој е во посета на Светата земја, оддржа миса во Назарет, во окупираниот од Израел Западен Брег. Неколку илјади лица ја следеа мисата. По мисата Папата се сретна со израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху, чија влада ја отфрла идејата за формирањето на две држави како решение за израелско-палестинскиот конфликт. Папата вчера при средбите во Витлеем со палестинските власти, го поддржа формирањето на палестинска држава.
XS
SM
MD
LG