Достапни линкови

Повеќе од еден милион раселени лица од северозападен Пакистан


Агенцијата за бегалци на ОН соопшти дека дополнителни 830 илјади цивили го напуштиле северозападот од Пакистан, каде армијата води битки против талибанските бунтовници. Претходно, половина милион лица го напуштија овој регион. Комесарот за бегалци при Обединетите Нации Антонио Гутерас, при посетата на бегалскиот камп изјави дека Пакистан има потреба од голема меѓународна помош за справување со трагедијата.
XS
SM
MD
LG