Достапни линкови

Израелско - јордански разговори пред средбите во Вашингтон


Израелскиот премиер Беџамин Нетанјаху денеска во Акаба ќе се состане со јорданскиот Крал Абдула. Мината недела Нетанјаху разговараше со египетските лидери. Овие разговори се подготовка на средбите со американскиот Претседател Барак Обама во Вашингтон следната недела. Египет, Јордан, како и Соединетите Држави ја подржуваат идејата за две држави палестинска и израелска, но досега Нетанјаху јавно одбегнува да се изјасни за формирање палестинска држава.
XS
SM
MD
LG