Достапни линкови

Нобеловката Су Чи одведена во затвор


Лидерот на опозицијата на Мјанмар Аунг Сан Су Чи денеска е обвинета дека ги прекршила условите на куќен притвор затоа што дозволила таејно да биде посетена од американски државјанин чии мотиви не се знаат. Судењето против добитничката на Нобеловата награда за мир Су Чи ќе почне на 18 Мај. Таа изутрината е одведена во затворот во Инсеин северно од Јангон.
XS
SM
MD
LG