Достапни линкови

Бранимир Главаш пренесен во Обвинителството на БиХ


Бранимир Главаш е пренесен во обвинителството во Босна и Херцеговина, откако денеска беше уапсен од страна на босанската полиција. Судските власти во Сараево ја разгледуваат можноста за испорачување на Главаш, кој поседува и босанско државјанство, во Хрватска. Главаш е осуден на десет години затвор за воени злосторства во 1991-та година во Осиек, по што пребега во Босна и Херцеговина.
XS
SM
MD
LG