Достапни линкови

Судири меѓу косовската полиција и српското население


Еден косовски полицаец е потешко повреден, а 20-тина полициски службеници се здобиле со полесни повреди во денешните судири со српското население. До судирот дошло откако полицијата се обидела да спречи околу 300 срби кои протестирале на патот Гнилање-Бујановац, незадоволни поради тоа што им била исклучена струјата. Косовската полиција привела петтмина срби.
XS
SM
MD
LG