Достапни линкови

Кина: убиството на Бин Ладен, позитивен развој


Кинеското министерство за надворешни работи соопшти дека убиството на водачот на Ал Каеда Осама бин Ладен во американскиот напад врз неговото засолниште во Пакистан претставува голем настан и позитивен развој во меѓународната борба против тероризмот. Во изјавата се додава дека Кина исто така е жртва на тероризам. Официјален Пекинг наведува дека сепаратистичките милитанти во западниот регион Ксинџијанг биле поддржувани од екстремисти од странство.
XS
SM
MD
LG