Достапни линкови

Општи избори во Канада


Канадскиот премиер,- Харпер
Во Канада денеска се одржуваат општи избори, на кои се очекува повторно да победат конзервативците, кои се на власт од 2006-та година, но не и да освојат мнозинство во Парламентот. Премиерот Харпер изјави дека доколку конзервативците не освојат мнозинство, веројатно опозиционите либерали и демократи ќе формираат влада која ќе ја уништи економијата со високи даноци.
XS
SM
MD
LG