Достапни линкови

Сирија се соочува со засилен „нуклеарен“ надзор


Американските разузнавачи тврдат дека во овој објект во Сирија имало нукеарен реактор изграден со севернокрејска помош. Израел го бомбардираше објектот во 2007 година.
Сирија може да добие засилена меѓународна контрола по денешниот состанок на Меѓународната агенција за атомска енергија во Виена. Според најавите, претседателот на Агенцијата, Јукиа Амано, ќе претстави извештај според кој локацијата во сириската пустина што беше бомбардирана од Израел во 2007 година всушност бил нуклеарен реактор.
XS
SM
MD
LG