Достапни линкови

Oдложeно лансирањето на вселенскиот брод „Ендевор“


Подготовки за лансирањето на „Ендевор“.
НАСА го одложи лансирањето на вселенскиот брод „Ендевор“ за по 8 мај. НАСА се обиде да го лансира „Ендевор“ во петокот, но проблемите со еден од генераторите ги принуди менаџерите да го запрат летот. „Ендевор“ треба да однесе инструмети до Меѓународната вселенска станица. „Ендевор“ беше замена за вселенскиот брод „Челинџер“, кој доживеа несреќа за време на лансирањето во 1986 година.
XS
SM
MD
LG