Достапни линкови

Повторно воведување на гранична контрола во земји членки на ЕУ?


Европската комисија размислува за обновување на пограничните контроли во Унијата, како одговор на барањата за посилни мерки за стопирање на имиграцијата. Претседателот на Комисијата Жозе Мануел Баросо испрати допис до францускиот претседател Николас Саркози и италијанскиот премиер Силвио Берлускони во кој се наведува дека може да им се дозволи на земјите членки повторно да воведат лимитирани гранични контроли. Иницијативата следи по приливот на имигранти од Африка во Франција.
XS
SM
MD
LG