Достапни линкови

Одложен планот за трансфер на власта во Јемен


Али Абдула Салех
Имплеметирањето на планот на персиските држави за постепен трансфер на власта во Јемен беше одложено денеска поради тоа што претседателот одби да го потпише документот. Согласни предлогот, Али Абдула Салех требаше да назначи премиер од опозицицијата кој би бил на чело на т.н. транзициска влада, се` до претседателските избори. Салех е на лидерската позиција веќе 30 години. Во Јемен избиваат протести во знак на незадоволство од неговата работа.
XS
SM
MD
LG