Достапни линкови

Србија нема гарантирано кандидатски статус за ЕУ


Влада на Србија
Српскиот вицепремиер за евроинтеграции Божидар Ѓелиќ изјави дека на Србија не и е загарантиран кандидатскиот статус за членство во ЕУ до крајот на годинава и дека добивањето статус ќе биде резултат на голем реформски напор и посветеност кон соработката со Хашкиот трибунал.
Тој, во интервју за Блиц, изјави дека недоволно позитивен извештај од главниот хашки обвинител Серж Брамерц би можел значително да го загрози добивањето кандидатскиот статус за ЕУ.
На прашањето дали е реално да се очекува барем датум за почеток на преговорите, српскиот вицепремиер истакна дека тоа е „многу високо скалило“
XS
SM
MD
LG