Достапни линкови

Сириската власт испрати дополнителни трупи во Дера


Дера
Жителите на Дера, како што јави Асошиетед Прес, јавуват дека владата на Претседателот Башар Асад испратила уште трупи во обид да ги задушат протестите. Се јавува за 20 веони возила. Сириските групи за човекови права претходно соопштија дека безбедносните сили убиле над 60 луѓе во Сирија, за време на вчерашните демонстраци против режимот на претседателот Башар ал-Асад е. Според Савасија и сириската опсерваторија за човекови права уубиствата се случиле за време на протестите во Дера, Ристин, Латакија, Хомс и Кадам. Сирискиот власти соопштија дека девет припадници на безбедносните сили биле убиени во петокот од страна како што ги нарекоа "терористички групи". Сириската државна новинска агенција САНА јави дека безбедносните сили притвориле 156 лица во близина на Дера.
XS
SM
MD
LG