Достапни линкови

Романија ќе го воведе еврото во 2015-та


Романскиот премиер изјави денеска дека Романија ќе го воведе еврото во 2015-та година и покрај проблематичната економија и турбуленциите во еврозоната. Романија вети дека буџетскиот дефицит ќе го сведе на 4,4 насто во оваа година, а во наредната на 3 насто. Но, инфлацијата во Романија од 8 насто, е една од највисоките во Европската Унија.
XS
SM
MD
LG