Достапни линкови

Пенета- секретар за одбрана, Петреус-шеф на ЦИА


Леон Пенета и Дејвид Петресу
Американскиот претседател Барак Обама го наименуваше директор на ЦИА, Леон Панета за секретар за одбрана на Соединетите држави, а генерал Дејвид Петреус да го замени во Агенцијата за разузнавање. Петреус е актуелниот командант на заедничките воени сили во Авганистан. Обама изјави дека ќе го номинира ветеранот во дипломатијата Рајан Крокер за амбасадор на САД во Авганистан. Сите потенцијални кандидати мора да биде одобрени од . Сенатот.
XS
SM
MD
LG