Достапни линкови

Јунгер:Реструктуирањето на грчкиот долг „не е опција“


Реструктуирањето на грчкиот долг „не е опција“ бидејќи тоа ќе предизвика огромни проблеми, изјави претседателот на Еврозоната, Жан-Клод Јункер. Финансиските аналитичари сметаат дека Грција не може да избегне реструктуирање на долгот што значи дека сопствениците на нејзини обврзници ќе ги загубат парите.
Грчкиот буџетски дефицит лани беше 10,5 отсто од БДП, соопшти Евростат, што е повеќе од највените 9,4 колку што проценуваше Владата. Грција е прва по задолженост во ЕУ, со долг од речиси 330 милијарди евра. И премиерот на Грција, Јоргос Папндреу укажа дека државата отфрла можност за реструктуирање
XS
SM
MD
LG