Достапни линкови

Бахреин: 4 демонстранти осудени на смрт поради убиство на полицајци


Манама - анти владин протестант
Воениот суд во Бахреин на смрт осуди 4 лица, обвинети за убиство на двајца полицајци за време на анти владините протести минатиот месец. Три други лица добија доживотен затвор. Судењето се одвиваше зад затворени врати, а адвокатот на осудените ги отфрли обвиненијата.
Во средината на февруари во Бахреин избувнаа демонстрации предводени од шиитската опозиција против сунитската кралска династија, инспирирани од востанијата во арапскиот свет.
XS
SM
MD
LG