Достапни линкови

Дипломатската група „Старци“ го напуштија Пјонгјанг


Поранешниот американски претседател Џими Картер и претседателот на претседателството на Врховниот народен парламент на Северна Кореја, Ким Јонг Нам во Пјонгјанг
Поранешниот американски Претседател Џими Картер и тројаца поранешни европски лидери ја напуштија Северна Кореја по посетата која имаше за цел намалување на тензиите со Јужна Кореја. Групата позната како „Старци“ во која се и Марти Ахтисари, Мери Робинсон и Харлем Брунтланд престојуваше три дена во Пјонгјанг каде се сретнаа со министерот за надворешни работи и Претседателот на Парламентот. Во извештајот на официјалната агенција КЦНА не се спомнува дали имало средба со лидерот Ким Џонг Ил.
XS
SM
MD
LG