Достапни линкови

Милошоски во Њујорк ќе се сретне со Бан Ки Мун


Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски во Њујорк ќе се сретне со Генералниот Секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун.На средбата е предвидено Милошоски да ја претстави македонската кандидатура за членство во Советот за човекови права за периодот 2013-2016 година, да информира за текот на македонско-грчкиот политички дијалог под покровителство на ОН и да ја претстави меѓународно-правната димензија на македонско-грчкиот случај пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг.Како што информира МНР, се очекува и да бидат разменети мислења во врска со процесот на реформи на Обединетите нации, како и за состојбите и последните случувања во Северна Африка и на Блискиот исток.
XS
SM
MD
LG