Достапни линкови

Одбележување на 106 годишнината од смртта на Никола Карев


Во Кочани се одбележува 106-та годишнина од смртта на Никола Карев, претседателот на Крушевската Република, кој на денешен ден 1905 година на пат кон родното Крушево загина во борба со турскиот аскер кај село Свиланово, Кочанско. Претставници на општина Кочани и на боречката организација положија цвеќе на споменикот на народниот херој во Паркот на револуцијата во Кочани.
XS
SM
MD
LG