Достапни линкови

Премиерот на Ирак обвини политичари за убиствата на воени лица


Нури ал Малики
Премиерот на Ирак Нури ал Малики рече дека политичари стојат зад убиствара на три воени лица. На прес конференција во Багдад Малики не наведе имиња, но рече дека политички партии биле инволвирани во убиствара. „Секако ова е дело на Ал Каеда, но има и политички атентати“. Во изминативе неколку дена тројца високорангирани ирачки функционери беа застрелани во Багдад.
XS
SM
MD
LG