Достапни линкови

Јакоб Зума именуван за претседател на Јужна Африка


Јакоб Зума е именуван за претседател на Јужна Африка, по положувањето на заклетва на свечена церемонија во градот Преториа. Зума е лидер на партијата Африкански Национален Конгрес која освои мнозинство места во парламентот на изборите што се оддржаа на 22-ти април. Тој е четвртиот претседател на Јужна Африка по укинувањето на апартхејдот пред 15 години.
XS
SM
MD
LG