Достапни линкови

Апел на Папата Бенедикт 16 за помирување меѓу христијаните и евреите


Папата Бенедикт Шеснаесетти денеска повика на помирување меѓу христијаните и евреите, наведувајќи дека постои неразделива врска меѓу Христијанската црква и еврејскиот народ. Папата ова го изјави на продолжувањето на неговата прва посета на Блискиот Исток откако стана поглавар на Римокатоличката црква. Во почетокот на неговата турнеја по регионот пред неколку дена тој изрази длабоко почитување спрема Исламот.
XS
SM
MD
LG