Достапни линкови

ЕУФОР во потрага по Ратко Младиќ


Војници на Еуфор изутрината, на две локации во Бјелина, започнаа акција на собирање информации во врска со потрагата по хашкиот обвинет бегалец, генералот Ратко Младиќ. Како што соопшти Еуфор операцијата се спроведува како дел од една поширока регионална стратегија, во чии рамки досега се изведени слични акции насочени против можните припадници на мрежата помагачи на Младиќ. Во Бјелина е претресуван станот на Рајко Бандука, поранешен воен соработник на Ратко Младиќ.
XS
SM
MD
LG