Достапни линкови

Самит на ЕУ за програмата Источно Партнерство


Во Прага денеска се оддржува самит на Европската Унија, посветен на програмата Источно Партнерство која предвидува продлабочување на односите меѓу Унијата и шест поранешни советски земји – Азербејџан, Ерменија, Грузија, Молдавија, Белорусија и Украина. Во нацрт декларацијата предвидена на состанокот се наведува дека шестте држави треба да го усогласат домашното законодавство со она на ЕУ, по што евентуално би можеле да уживаат во слободна трговија и безвизен режим со Унијата. Москва се противи на оваа иницијатива на ЕУ.
XS
SM
MD
LG