Достапни линкови

НАТО изрази жалење за одлуката на Русија да протера дипломати


НАТО денеска изрази жалење поради одлуката на Русија да протера двајца канадски дипломати. Генералниот секретар на НАТО Јаап Де Хоп Схефер оцени дека одлуката на Русија е контрапродуктивна во момент кога се вложуваат напори за подобрување на односите меѓу двете страни. Русија денеска соопшти дека ќе ги протера дипломатите како одговорот на потегот на НАТО за протерување на двајца руски дипломатски претставници, поради шпионска афера.
XS
SM
MD
LG