Достапни линкови

Лукашенко нема да учествува на самитот на ЕУ


Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко нема да учествува на состанокот на Европската Унија што неделава ќе се оддржи во Прага. Во соопштението од белоруското министерство за надворешни работи е наведено дека Белорусија на самитот ќе биде преставена од заменикот премиер и министерот за одбрана. На самитот во Прага ќе се разговара за подобрување на економската и енергетската соработка меѓу земјите од ЕУ и Украина, Азербејџан, Ерменија, Грузија, Молдавија и Белорусија.
XS
SM
MD
LG