Достапни линкови

Крвава свадба во југоисточна Турција


Најмалку 41 лице загинале во нападот врз гостите на една свадба во југоисточна Турција, каде што живее мнозинско Курдско население. Во нападот, во близина на градот Мадрина, се повредени тројца, соопштија локалните власти. За сега нема официјални информации кој стои зад нападот. Курдските сепаратисти се активни на југоистокот на Турција од 1984 година. Од тогаш таму загинаа најмалку 40 илјади луѓе, главно Курди.
XS
SM
MD
LG