Достапни линкови

Ирачкиот премиер во посета на Франција


Ирачкиот премиер Нури ал Малики денеска во Париз оствари средба со француските власти, додека двете земји се обидуваат да ги подобрат меѓусебните релации затегнати по американската инвазија врз Ирак во 2003-та година. По средбата со францускиот претседател Никола Саркози, ирачкиот премиер изјави дека француската страна изразила ,,целосна подготвеност за поцврсто партнерство.“
XS
SM
MD
LG