Достапни линкови

Иран бара од меѓународните групи да не се мешаат во случајот со Сабери


Иран ги повика меѓународните групи за човекови права да престанат да се мешаат во случајот со иранско-американската новинарка Роксана Сабери. Иранското министерство за надворешни работи соопшти дека иранскиот правосуден систем е независен и секое мешање во некој процес, е спротивно на меѓународните правила. Членови на организацијата „Репортери без граници“ минатата недела во знак на поддршка на новинарката Сабери започнаа штрајк со глад. Тие соопштија и дека новинарката Сабери на еден ден била хоспитализирана во болница во Техеран, поради дво-неделниот штрајк со глад.
XS
SM
MD
LG