Достапни линкови

Карзаи повторно кандидат за претседател на Авганистан


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи поднесе кандидатура за претседателските избори закажани за дваесетти август годинава, пренесуваат агенциите. Тоај ваквата одлука ја обрзаложил со намерата да му служи на својот народ и во наредниот петгодишен мандат. Карзаи кој е припадник на паштуните, најголемата етничка група во Авганистан, ја презеде власта со посредство на меѓународните сили во таа земја.
XS
SM
MD
LG