Достапни линкови

Осудена операцијата на иранската авијација против курдски сепаратисти


Регионалните власти на ирачките курди ја осудија воздушната акција на иранската авијација против курдски сепаратисти изведена на територијата на Ирак. Вчера ирански хеликоптери бомбардираа три курдски села, што е прв преку-граничен напад на авијацијата на Иран против курдските бунтовници. Цел на акцијата биле сепаратисти од Партијата за слободен живот во Курдистан, кои често изведуваат напади во Иран од бази во планинските делови на Северен Ирак.
XS
SM
MD
LG