Достапни линкови

Ирански хеликоптери бомбардирале три курдски села


Ирански хеликоптери извршиле бомбардирање врз три курдски села на северот од Ирак. Ова е прво бомбардирање од страна на иранската авијација. Цел на нападот, како што јавуваат агенциите, биле милитантите од сепаратистичко движење на иранските курди – Партијата за слободен живот во Курдистан, кои делуваат од планинските области на Северен Ирак.
XS
SM
MD
LG