Достапни линкови

8-мина сојузнички војници загинаа во Авганистан


Тројца американски војници, исто толку авганистански и двајца летонски загинале при напад на бунтовниците во источната авганистанска провинција Кунар, во близина на границата со Пакситан. Бунтовниците со лесно оружје и со гранати ја нападнале сојузничката база, при што го погодиле магацинот со муниција, што предизвикало експлозија. Овој инцидент се смета за еден од најсмртоносните против НАТО силите во последниве неколку месеци во Авганистан.
XS
SM
MD
LG