Достапни линкови

Првомајски протести и судири со полицијата


Во неколку градови во светот дошло до судири меѓу полицијата и демонстрантите кои го одбележуваат денот на трудот, Први Мај. Во Берлин полицајците привеле пеесетина луѓе кои фрлале камења и шишиња врз нив при што триесетина биле повредени. Во Исатнбул полицијата употребила водни топови за да ги растераат стотиците демонстранти кои протестираат против последиците од економската криза во светот.
XS
SM
MD
LG