Достапни линкови

ЕУЛЕКС- осуден поранешен член на ОВК


Мисијата на Европската унија во Косово ЕУЛЕКС соопшти дека Ѓелош Красниќи, поранешен член на Ослободителната војска на Косово (ОВК), бил осуден на седум години затвор. Красниќи беше уапсен во мај 2008-та година, по обвинение за киднапирање и убиство на косовски граѓанин во околината на Ѓаковица во март 1991-та година. Тоа е вториот процес за воени злосторства, кој се води од страна на ЕУЛЕКС.
XS
SM
MD
LG