Достапни линкови

Расте степенот на опасност од свинскиот грип во светот


Светската здравствена организација го зголеми степенот на тревога за свинскиот грип на петто ниво, што е еден степен пред прогласување светска епидемија, или пандемија. Тревога на петто ниво подразбира дека болеста се проширила преку меѓучовечка интеракција во најмалку две земји од ист регион.
XS
SM
MD
LG