Достапни линкови

Пад од 6,1 осто на американската економија


Американската економија забележала пад поголем од она што се очекувало, а кој изнесува 6,1 отсто во првиот квартал од оваа година, соопшти американското министерство за трговија. Очекувањата беа дека економскиот пад ќе изнесува пет отсто. Економијата на Соединетите држави, практично го повтори падот регистиран во последниот квартал од 2008-та година, кој изнесуваше 6,3 проценти.
XS
SM
MD
LG