Достапни линкови

Денеска состанок на амбасадорско ниво меѓу НАТО и Русија


Генералниот секретар на НАТО Јаап Де Хоп Схефер го поздрави обновувањето на контактите со Русија, „замрзнати“ по минатогодишната руско-грузиска војна, иако како што рече, неможе да се очекува оти разликите меѓу двете страни ќе бидат брзо надминати. Тој ова го изјави пред денешниот состанок на амбасадорите на 28-те земји членки на НАТО, со рускиот претставник во Алијансата Димитриј Рогозин, што е прв формален состанок по војната меѓу Русија и Грузија, во август минатата година.
XS
SM
MD
LG