Достапни линкови

Германскиот шеф на дипломатија Штајнмаер во посета на Авганистан


Германскиот министер за надворешни работи Франк Волтер Штајнмаер изјави дека поддржува ,,регионална солуција“ која го вклучува и Пакистан, за борбата против екстремистите во Авганистан. Штајнмаер изјави дека „се додека ова не биде случај, напорите против талибанците во Авганистан ќе бидат со лимитиран успех.“ Штајнмаер е во дво-дневна посета на Авганистан, на разговори со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи.
XS
SM
MD
LG