Достапни линкови

Левицата победи на изборите во Исланд


Исландската централно-левичарска коалиција победи на парламентарните избори во земјата. Социјалдемократската Алијанса и Движењето на Зелените освоиле 34 од вкупно 63 места во Парламентот. Додека Конзервативната десничарска Партија за независност на изборите освоила 23 отсто од гласовите односно 16 места во Парламентот.
XS
SM
MD
LG