Достапни линкови

10 ирански полицајци загинале во судири со курдски екстремисти


Во судирите меѓу полицијата и вооружена група во западната иранска провинција Керманшах каде претежно живее курдско население, загинале најмалку 10 полицајци. Во судирите исто така биле убиени и десет напаѓачи. Во оваа провинција, на границата со Ирак, чести се судирите меѓу иранските безбедносни сили и бунтовниците од Партијата за слободен живот на Курдистан.
XS
SM
MD
LG