Достапни линкови

Северна Кореја го отвори нуклеарниот погон Јонгбјон


Северна Кореја соопшти дека повторно го отворила нуклеарниот погон Јонгбјон. До соопштението доаѓа неколку часа откако Советот за безбедност на ОН на црната листа стави три севернокорејски компании поради помагање на активностите за нуклеарната и ракетна програма на Пјонгјанг. Северна Кореја соопшти дека го продолжува бојкотирањето на шест-партитните разговори за нејзината нуклеарна програма, откако ОН го осудија лансирањето на ракета со долг дострел што Пјонгјанг го изврши на 5-ти април.
XS
SM
MD
LG